Mitsubishi ajalugu

Mitsubishi ärikontsentratsiooni osaks on Mitsubishi Motors Jaapani ja rahvusvahelisel autoturul oma koht. Ettevõtte ajalugu algab millalgi 1917. aastal, kui esimene Mitsubishi mudel, seitsmekohaline sedan, mis põhineb Fiat Tipo 3-l, tõmbab konveieri. Mitte väga edukas, tootmine lõpetati pärast 22 mudelite ehitamist.

Tõeline tootmine algab pärast Mitsubishi laevaehituse ja Mitsubishi Lennukompaniide ühinemist 1934. aastal. Kontsentreerides lennukite, laevade ja raudteevagunite ehitamisel leidis ettevõte 1937. aastal selle mudeli nimetusega PX33 prototüübi valmistamiseks aega. Kahjuks oli see peamiselt sõjaliseks kasutuseks, kui lähenes sõda.

Alles pärast sõda jõudis ettevõte tõesti auto tootmiseks väikese kolme sõiduki, Mizushima ja naljakas nimega hõbedane pigeon. Seejärel tuli endise konglomeraadi jagunemine, sest võitnud liitlased ei näinud soodsate silmadega Jaapani tööstuslikku arengut.

Kümme aastat hiljem hakkasid asjad Jaapanis üles otsima ja isiklik transport muutus uuesti, kuna üha rohkem peresid said autosid. Sisestage Mitsubishi 500, massi jaoks mõeldud sedaan, hiljem Minica väikeauto ja Colt 1000 1963. aastal. Müügi kasvu korral ühendati Mitsubishi konglomeraat jälle 1970. aastal.

Järgmine samm ettevõtte jaoks oli ühendada end välismaise äriühinguga, käesoleval juhul Chrysleriga, kes ostsid 15% Mitsubishilt, mis andis Jaapani tootjatele litsentsi müüa turvatud Galantsi kui Dodge Coltsi riike ja Chrysler Scorpions’i Austraalia.

Sel moel suutis Mitsubishi tootmisvõimalusi arvukalt tõsta ja luua Euroopas mitmeid edasimüüjaid. Aga kui Mitsubishi asjad otsisid, siis ei saanud sama öelda selle Ameerika partneri kohta, kes oli sunnitud müüma Austraalia tootmisüksust 1980. aastal.

Kaks aastat hiljem läheks Mitsubishi oma nime all Ameerika turule Tredia sedaniga, Cordia ja Starion kupeega. Autokvoot kehtestati 30 000 sõidukil, kuid jaapanlased soovisid seda arvu suurendada ja nad alustasid aktiivse reklaami kampaania. 80ndate aastate lõpuks oli Mitsubishi saavutanud kogu maailmas toodetud 1,5 miljonit ühikut.

Selleks, et mööda minna ranged impordieeskirjad ja leevendada pingeid kahe ettevõtte vahel, asutasid Mitsubishi ja Chrysler uue sõidukitootmisettevõtte Normalis Illinois nime all Diamond-Star Motors, mis alustas tootmist 1987. aastal. see taim sisaldab Mitsubishi Eagle, Eagle Talon ja Plymouth Laser.

Aastal 1988 muutis ettevõte oma staatust privaatselt avalikkusele. Mitsubishi tööstus jäi suurimaks aktsionäriks, kellel oli 25% ettevõtet, kuid Chrysler suurendas oma osakaalu 20% ni. Hiljem vähendas ta 1992. aastal omakapitali vaid 3% -ni ja müüs isegi huvi Diamond-Star Motorsi vastu, jättes Mitsubishi ainukeseks omanikuks.

1995. aastal muutis Mitsubishi Motors oma nime DSM-i praeguseks, nagu seda varem tuntud Ameerika turul. Samuti avas ta 2002. aastal uue Põhja-Ameerika tootmisosakonna.

2000. aastal otsis Mitsubishi uut partnerlust äsja asutatud Daimler-Chrysleri murega, kes maksis Saksa-Ameerika grupile 1,9 miljardit dollarit, 200 miljonit dollarit vähem kui esialgne hind, kui ilmnes defekti varjatud skandaal. Tundub, et Mitsubishi süstemaatiliselt kattis oma tootmisautode defektid juba 1977. aastal, hõlmates midagi rikkistelt piduritelt defektsete sidurite süsteemidelt. Kui uudised avalikustati, tuli ettevõte vabade remonditööde tegemiseks tagasi võtta 163 707 sõidukit.

See koos majanduskriisiga Aasia piirkonnas põhjustas Mitsubishil kasumi kaotuse ja isegi vajaduse vähenemise järele, et tulla toime nõudluse langusega. Mitsubishi jälle tõi kaasa uue autosid, taaselustatud mudeleid ja edaspidist mõtlemist. Mitsubishi i, väike auto, mis sobib Aasia turule ja uus Lancer ja Outlander oli piisav, et viia ettevõte turule tagasi. See viis Mitsubishi esimese kasumliku kvartali väljaandmiseni 2006. aastal neljaks aastaks.

Teie Mitsubishi VIN number leiate siit.
Pea meeles, et enne ostmist kontrollige sõiduki ajalugu. Teete seda, sisestades allpool VIN-koodi Mitsubishi:

Source: autoevolution.com